7-24 HİZMETİNİZDEYİZ BİZİ ARAYIN 7-24 HİZMETİNİZDEYİZ BİZİ ARAYIN 7-24 HİZMETİNİZDEYİZ BİZİ ARAYIN 7-24 HİZMETİNİZDEYİZ BİZİ ARAYIN

Tinnitus: çınlama

Kulak çınlaması nedir?
Geçici veya kalıcı kulak çınlaması; çınlama, uğultu, tıslama ve gürleme seslerinden oluşabilir. Kulaklarınızda veya başınızın içinde duyduğunuz sesler size özel.

Kulak çınlaması duyan kişilerin %80’i, farkında olmasalar bile belli bir seviyede işitme kaybına sahip kişilerdir. Ancak, kulak çınlaması her ne kadar işitme kaybı ile el ele gitse de bir hastalık değildir. Kulak çınlaması, birçok farklı nedenle meydana gelebilen bir semptomdur ve hiçbir belirgin nedeni olmadan bile başlayabilir. Fakat stres, kaygı, öfke ve uykusuzluk gibi ciddi etkileri beraberinde getirerek ciddi bir etkiye sahip olabilir. Kulak çınlamanızı kontrol altına almak için atmanız gereken ilk adım, size uygun bir tedavi planını birlikte geliştirebileceğiniz bir uzmana danışmaktır.


Kulak çınlamasının nedenleri
Kulak çınlaması iç kulak ile beyin arasında herhangi bir noktada meydana gelebilir ve sürekli, aralıklı, geçici veya kronik olabilir..

Kulak çınlamasının nasıl başladığı halen kesin olarak bilinmemektedir; ancak tıpkı işitme kaybında olduğu gibi kulak çınlaması da birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Fakat hiçbir bariz nedeni olmadan da başlayabilir.

Yüksek seslere maruz kalma
Doğal yaşlanma süreci
Ani darbe sesleri
Baş ve boyuna gelen yaralanmalar
İlaca tepki
Duygusal sıkıntı veya stres

Çınlama tedavi edilebilir mi?
Ses terapisi?
Ses terapisi, kulak çınlamasının rahatsız edici seslerini maskelemek için harici seslerin devreye sokulması demektir. Bu beyaz gürültü, özelleştirilmiş kulak maskeleyici sesler, düşük seviyede müzik ve hatta kendi özelleştirilmiş sesiniz olabilir.

Birçok işitme cihazı farklı şekillerde ses terapileri sunmaktadır. Kulak çınlaması ve işitme kaybı sıklıkla birbiriyle bağlantılı olduğundan, modern bir işitme cihazı kullanmak genellikle etkili bir çınlama tedavisidir.

Türkiye’ de bir ilk!
Tinnitus ses terapisinin bir başka boyutu tinnitus terapi yastıklarıyla çınlamanızı azaltabilirsiniz. Merkezimizde uzman odyologlar tarafından çınlama frekansınız belirlendikten sonra, aynı frekansta sesin size terapi olarak aktarılmasıyla çınlamanızı baskılayabilirsiniz.
Detaylı bilgi için bize ulaşın.

×

Görüşme Başlatın

×